X
تبلیغات
رایتل


یکی از جشن هایی که در سراسر دنیا خیلی پرآوازه و مشهور است، جشن سال نو چینی میباشد. برخلاف غربی ها (مسیحی ها) که معمولاً در آن اول ژانویه روز اول سال نو است (یا حتی برخلاف خود ما ایرانیا که اول فروردین رو روز اول سال میدونیم)، در تقویم چینی روز اول سال نو هر سال با سال قبلی فرق دارد و یکسان نیست!! سال نو چینی در اواخر ژانویه یا اوایل فبریه اتفاق می افتد.


در چین نیز هر سال نامی دارد که این نام ها عبارتند از: موش - گاو - ببر - خرگوش - اژدها - مار - اسب - گوسفند - میمون - مرغ (یا کلاً ماکیان) - سگ و خوک.جشن سال نو چینی ها - هنگ کنگ

بعضی از مردم نیز اعتقاد دارند که شخصیت و

آینده ی اشخاص را میتوان با توجه به حیوانی که مربوط به سال تولد آنهاست پیشبینی کرد.

هر سال نیز نام حیوانی جدید و بر طبق ترتیب ذکر شده دارد.


این مردم عجیب با کارهایی خاص به استقبال سال نو میروند، مثلا قبل از روزهای تعطیل تمامی خانه

را از بالا به پایین تمیز میکنند (همیشه از

بالا به پایین باید تمیز شود)

همینطور جالبه بدونید که...جالبه بدونید که در روزهای تعطیل سال نو کسی به هیچ وجه کسی خانه را جارو یا گرد گیری نمیکند زیرا اعتقاد دارند که بخت و اقبال خوش نیز با گرد گیری از خانه بیرون میرود!!

چینی ها همچنین آرزوهای خوش خودشون رو روی کاغذهایی قرمز رنگ مینویسند و در سراسر خانه آویزان میکنند... یکی دیگه از کارهای مهمی که چینی ها انجام میدهند این است که خانه و اتاق ها را با گل، گیاهان و با پرتقال (ویا کلاً مرکبات) تزئین میکنند!!!


چینی ها هم مثل ما ایرانیا در این روز ترقه بازی میکنند، با ترقه بازی آنها به سال نو خوش آمد میگویند و سال قدیمی را بیرون میکنند! حالا خیلی خیلی جالب است که بدانید کلیه ی چینی ها در نیمه شب تمامی درها و پنجره های خانه ی خود را باز میکنند تا سال قدیمی از خانه خارج شود!!


یکی دیگه از کارهای مرسوم اینه که در اولین روز سال کلیه ی بچه ها و افراد بالغ (فقط کلیه ی کسانی که مجرد باشند) یک پاکت قرمز رنگ کوچک میگیرند که حاوی مقداری پول است (دقیقاً مثل عیدی ما ایرانیا) البته این کار برای آنها این معنی را میدهد که به کسانی که این پاکت ها را میگیرند خوشبختی میدهند!

غذا خوردن چینی ها هم آداب خاصی تو این روز دارد مثلا تو این روز رشته های ماکارونی رو نمیشکنن (به همون صورت دراز میپزن و میخورن) که به معنی اینه که عمر درازی داشته باشن. یا اینکه ماهی رو خام میخورن به امید موفقیت!!


این جشن 15 روزه هست و در پانزدهمین روز جشن فانوس ها برگذار میشه... در مورد جشن اژدها هم دیگه نمیگم که کلاً سال نو چینی رو همه با این جشن (جشن اژدها) میشناسن!

مطالب مرتبط:
جشن سال نو مسیحیان (کریسمس)


منبع:

دانشنامه ی بریتانیکا

www.Britannica.com