X
تبلیغات
رایتل


می لای نام واقعه ای میباشد که در 16 مارس سال 1968 توسط گروهی از سربازان ارتش آمریکا به وقوع پیوست. طی این فاجعه، بیش از 500 شهروند غیر نظامی ویتنامی که اکثراً زن و کودک بودن، بدون هیچ دلیلی کشته شدن. بیشتر قربانیان حتی سلاح برای حفاظت از خود را هم نداشتند. همچنین بعضی از قربانیان قبل از کشته شدن مورد تجاوز جنسی، شکنجه و یا قطع اعضای بدن قرار گرفته بودند.


این جنایت در روستاهای می لای، می خه و سون می و در مدت زمان جنگ ویتنام رخ داد. تمامی سربازانی که در این واقعه شرکت داشتند بجز ویلیام کالی تبرئه شدند.
ستوان ویلیام کالی تنها کسی بود که مجرم شناخته شد و به جرم چنین کشتاری فقط به 3 سال زندان؛ آن هم زندان در خانه محکوم شد.


ماجرای کشتار مردم بی دفاع

زمانی که نیروهای آمریکایی به منطقه رسیدند، هیچ مهاجمی را مشاهده نکردند! گمان آنها این بود که نیروهای ویتنامی داخل خانه ها و سنگرها مخفی شده اند؛ گروه اول سربازان به فرماندهی ستوان ویلیام کالی به داخل خانه ها ریخته و شروع به کشتار مردم به بهانه کشتن مهاجمان مخفی کردند!
بعد از اولین حمله سربازان به مردم، نیروهای آمریکایی به هرچیز که حرکت میکرد اعم از حیوان و انسان، زن و مرد و پیر و کودک حمله کردند! این کار به قدری وحشیانه بود که شبکه بی‌بی‌سی به سربازان لقب دیوانه داد.

سربازان مردم را به شکل گروهی در مکان هایی جمع کرده و سپس با تفنگ های خودکار به همه آنها شلیک میکردند. جوخه اول سربازان، 70 تا 80 روستایی را در مرکز روستا جمع کردند، تمامی این 80 نفر روستایی کاملا غیر مسلح بوده و همه آنها تنها توسط ستوان کالی و هر سربازی که کالی دستور داده بود کشته شدند.

کالی بعد از کشتن گروه اول مردم، تفنگ سربازی که از شلیک خودداری کرد را گرفت و شخصاً به دو گروه بزرگ دیگر از مردم روستایی شلیک کرد و همه را در دم کشت.

تصویر از کودکان و زنان ویتنامی

تمامی افراد داخل این تصویر، جند ثانیه پس از گرفته شدن عکس به دست سربازان آمریکایی کشته شدند.


جوخه دوم هم از قافله عقب نماند و حدود 60 تا 70 زن و کودک ویتنامی را کشت.
پس از کشتار جوخه دوم، تقریبا روستا خالی از موجود زنده شده بود و جوخه سوم دیگر انسانی برای کشتن نمیدید، این شد که جوخه سوم شروع به تیر اندازه به کلیه زخمی ها و افرادی که گمان میکردند زنده هستند کردند. جوخه سوم به حیوانات هم رحم نکردند و تمام حیوانات را هم به رگباری از گلوله بستند.
در پایان هم جوخه سوم موفق به پیدا کردن تعدادی کودک شده همه را جمع و سپس به رگبار بستند! سن این کودکان فقط بین 7 تا 12 سال بود.

جالب است بدانید که در طول این کشتار، سه سرباز مدام سعی در توقف عملیات داشته و به کودکان و افراد مجروح کمک میکردند! بعد از پایان این کشتار و علنی شدن این موضوع، برای هر سه این افراد نامه های هشداری، تهدید به مرگ و گاهاً تکه اعضای بدن حیوانات ارسال میشد تا حرفی در مورد این کشتار نزنند و این افراد جزء افراد منفور شده بودند!
ولی 30 سال بعد از تلاش آنها در جهت توقف این کشتار تشکر شد!!!

عکاسی از می لای
تمامی عکس های گرفته شده از این کشتار و افراد کشته شده توسط رونالد هائبرل که عکاس ارتش آمریکا بود گرفته شده است. بیشتر عکس های سیاه سفید را با دوربینی که ارتش در اختیارش گذاشته بود و عکس های رنگی را با دوربین شخصی خودش گرفت. البته بیشتر عکس ها مورد سانسور دولت آمریکا قرار گرفت و منتشر نشد، تصاویری که میبینید فقط قسمتی از عکس ها میباشد که عمومی شد.


تصاویر کشتار در لینک های پایین قابل مشاهده هست. +16

تصاویر بیشتر از این کشتار

تصویر 1

تصویر 2

تصویر 3

تصویر 4

تصویر 5

تصویر 6

تصویر 7

تصویر 8

تصویر 9


منبع:

en.wikipedia.org


به‌روز آوری: 2 مرداد 1393 (نگارشی)