معاهده آسمان های باز
عکس اول هواپیمای جاسوسی آمریکا، عکس دوم توپولوف جاسوسی روسیه

هفته قبل، یه هواپیمای جاسوسی روسیه بالای مراکز نظامی حساس ایالت نوادا و کالیفرنیا پرواز کرد و مشغول جاسوسی از این مراکز بود. این هواپیما حامل چندین افسر نظامی بودن که به دنبال اطلاعات باارزش نظامی از طرف آمریکایی بودن. جالبه که مبداء پروازی این هواپیما، فرودگاهی در ایالت کالیفرنیا بود و گروه کوچیکی از افسران نیروی هوایی آمریکا از این پرواز آگاهی کامل داشتن.


شاید به نظرتون عجیب بیاد و بیشتر شبیه فیلما باشه، ولی طبق «معاهده آسمان های باز» این کار قانونا برای کشورهای امضا کننده پیمان امکان پذیره.

  


معاهده آسمان های باز یه قانون ساده داره: هرچی داری نشونم بده، منم هرچی دارم نشونت میدم.

کشورهای عضو این پیمان قبول کردن که تحت شرایطی، اجازه جاسوسی از تاسیسات نظامی خودشون رو به کشورهای دیگه بدن. پرواز هفته گذشته هواپیمای جاسوسی روسیه بالای مراکز نظامی آمریکا بخاطر همین بود. و البته آمریکا هم با هزاران دستگاه مختلف جاسوسیش که عمدتا روی بوئینگ 707 نصب کرده، از روسیه و باقی کشورهای عضو جاسوسی میکنه.


طرح اولیه این پیمان رو دوایت آیزنهاور، از رئیس جمهورهای آمریکا، در سال 1955 ارائه داد که با مخالفت شوروی سابق رو به رو شد. اما حدود 40 سال بعد و در سال 1992 بود که همه چیز تغییر کرده بود این معاده به امضا رسید. از اون موقع به بعد بود که کشورهای امضا کننده، تحت نظارت بین المللی (جهت اطمینان از اینکه همه تعهدات به درستی انجام بشه)، شروع به جاسوسی از تاسیسات همدیگه کردن و این کارو همچنان ادامه میدن. (منبع)