X
تبلیغات
رایتل
کوچکترین کشورهای جهان

Tuvalu

تووالو در واقع یک جزیره ای بسیار کوچک است که در اقیانوس آرام قرار دارد. مساحت این کشور تنها حدود 25 کیلومتر مربع و جمعیت آن طبق برآورد سال 2002 حدود 10.900 نفر است.
این جزیره به قدری کوچک است که احتمال میدهند طی 50 سال آتی بخاطر پیشرفت دریا به شکل کامل از بین برود. حتی اگر دریا هم پیشرفت نکند، عوامل دیگری مانند افزایش بیش از حد جمعیت و فرسایش سواحل باعث نابودی این جزیره میشود.

در زمان جنگ جهانی دوم، تووالو، استراحتگاه نیروهای آمریکایی بود. در مدت زمان جنگ، فرودگاه های متعددی در این مجموعه ساخته شد و پس از پایان جنگ رها شده و امروزه مکان های متروکه ای در جزیره شده اند. امروزه حتی در اطراف جزیره به راحتی میشود لاشه کشتی ها و کلا آثار جنگ را دید.

اما در مورد محل درآمد این جزیره نکته بسیار جالبی وجود دارد. این جزیره بیشترین سرمایه ی خود را از راه اجاره دادن دامنه اینترنتی خود تامین میکنید. دامنه این جزیره در واقع همان پسوند .tv میباشد که بیشتر کانال های تلویزیونی از آن استفاده میکنند و خریدار آن هستند.


کوچکترین کشورهای جهان

Nauru
نائورو یک جزیره است، اما لقب کوچکترین جمهوری مستقل دنیا را هم دارد. و البته تنها حکومت جمهوری در جهان که یک پایتخت رسمی و مستقل ندارد.


در این جزیره، حدود 95درصد کارکنان حکومت افراد محلی هستند و تمامی خدمات درمانی و آموزشی در آن رایگان است.

با وجود رایگان بودن خدماتی همچون خدمات آموزشی، بیشتر افراد از آن استفاده نکرده و تنها یک سوم نوجوانان به مقطع دبیرستان میرسند.
افراد بزرگسال هم معمولا کار نمیکنند.

ساعات کاری در این جزیره بسیار کم بوده و بیشتر افراد مشغول خوردن و نوشیدن و خوشگذرانی و یا دور زدن در جزیره هستند. بخاطر خوشگذرانی زیاد، امروزه نائورو با مشکلات بسیار فراوانی رو به رو است.


مهمترین مشکل این جزیره چاقی بیش از حد ساکنانش است. از هر 10 نفر، 9 نفر مبتلا به اضافه وزن هستند.
همچنین بیشترین افراد مبتدا به دیابت نوع 2 دنیا هم در این جزیره زندگی میکنند. بیش از 40درصد جمعیت نائورو به این بیماری مبتلا هستند.


کوچکترین کشورهای جهان

Vatican

واتیکان کوچکترین کشور دنیاست. این کشور کوچک، خود در کشور ایتالیا و تقریبا میتوان گفت که در داخل شهر رم قرار دارد.

واتیکان به قدری کوچک است که حتی آدرسی مستقل برای حتی یک خیابان خود هم ندارد.
البته برخلاف اندازه بسیار کوچک* باید بدانید که این کشور یکی از پر قدرت ترین و تاثیرگذارترین کشورهای در عرصه معادلات بین المللی قلمداد میشود.
اطلاعات تکمیلی در مورد واتیکان
منابع:

Dailycognition
Britannica


به روز رسانی: 5 مرداد 1393 (نگارشی،  اصلاح موقعیت تصاویر)