یکی از قدیمی ترین و معتبرترین کمپانی های فیلم سازی جهان بی شک برادران وارنر میباشد، احتمالاً بیشتر مردم نام "کازابلانکا"  را شنیده اند، مطمئناً یکی از بهترین فیلم های عاشقانه ی تاریخ سینمای جهان همین فیلم است. دیگر شاهکار این کمپانی فیلم دختر میلیون دلاری میباشد. اما متاسفانه این شرکت فیلم های توهین آمیزی نیز ساخته که از آن جمله میتوان به فیلم توهین آمیز 300 اشاره نمود که فیلمی ضد ایرانی است و ایرانیان را مردمی وحشی نشان داده است.

کمپانی برادران وارنر توسط چهار برادر به نام های : هری، آلبرت، سموئل و جک افتتاح شد. این برادران فرزند شخصی به نام بنجامین بودند که یک مهاجر لهستانی بود و کارش دستفروشی بود...


برادران وارنر کار خود را با نمایش فیلم در اهایو و پنسیلوانیا به صورت دوره گردی شروع کردند، با این کارها آنها کمی پول به دست آوردند و در سال 1903 یک تئاتر برای خود خریدند، بعد از خرید تئاتر آنها به شغل توضیع و نمایش فیلم روی آوردند که پول خوبی نصیبشان شد، این پول به حدی بود که در سال 1913میلادی، آنها فیلم خود را نیز ساخته و روانه ی بازار کردند.


در سال 1917 چهار برادر محل کار خود را به هالیوود (در کالیفرنیا) منتقل کردند و اینجا بود که کمپانی برادران وارنر به وجود آمد. در سال 1923 بزرگترین برادر یعنی هری مدیریت اصلی کمپانی در نیویورک را به دست گرفت، آلبرت نیز مسئول مالی و فروش و توضیع فیلم ها شد. 2 برادر دیگر یعنی سموئل و جک هم سمت مدیریت استودیو را در هالیوود بر عهده داشتند.
در حدود سال 1930 بود که کمپانی وارنر وارد عرصه ی تولید فیلم های گنگستری شد. اولین فیلم های گنگستری آنها شامل: سزار کوچولو (1930) و دشمن عمومی (1931)) بود.


در پایان جالب است بدانید که کمپانی وارنر چندین شرکت زیر مجموعه دارد که نام بعضی از آنها در پایین آمده:

استودیوهای برادران وارنر، تلویزیون برادران وارنر و ...

وبگاه رسمی کمپانی فیلم سازی برادران وارنر:
http://www2.warnerbros.com

منابع:
دانشنامه ی بریتانیکا
www.Britannica.com
ویکی پدیا آفلاین (مولن)
www.moulinwiki.org