X
تبلیغات
رایتل


برادران دالتون یعنی چهار برادر که شهرت بسیاری در سرقت از بانک ها و دزدی در دوران وسترن ایالات متحده دارند. نام این برادران به شرح زیر است:
Grattan (گرتن) مشهور به گرت (Grat) سال های 92-1861
William (ویلیام) مشهور به بیل (Bill) سال های 94-1863
Robert (رابرت) مشهور به باب (Bob) سال های 92-1870
Emmett (امت) سال های 1937-1871


پدر این چهار برادر، لویز دالتون، ولگردی بوده که در یک سالون نیز کار میکرده و همسرش آدلین را به همراه فرزندانش ترک کرد و رفت. مادر دالتون ها در دوران جنگ های داخلی آمریکا، به تنهایی سعی کرد 15 فرزند را بدون پدر بخوبی پرورش دهد.


دالتون ها ابتدا در ایالت میسوری زندگی میکردند که بعد به کانزاس نقل مکان کردند و برای دوره ی کوتاهی آنجا بودند ولی مجددا به میسوری بازگشتند. در آخر نیز به تصمیم گرفتند به ایالت اکلاهاما رفته و در منطقه سرخپوستان مشغول زندگی شدند.


چهار برادری که در آینده تبدیل به خطرناک‌ترین سارقین شده بودند ابتدا به عنوان گاوچران کار میکردند که در سال 1887، برادر بزرگ آنها فرانک، که کلانتر هم بود، توسط عده‌ایی فرد مست کشته میشود. بعد از برادر بزرگ، گرت، باب و امت لباس کلانترها را پوشیدند و ستاره ی کلانترها را به لباس خود چسباندند.


آنها در سال 1889 با لباس کلانتر، به دزدی اسب میرفتند که بخاطر همین دزدی ها و بی اعتباریشان نزد مردم، یک سال بعد اخراج شدند و دزدی اسب را به عنوان یک شغل تمام وقت از همان دوران آغاز کردند.
در بین سال های 91-1890 این برادرهای مشهور، مهارت خود را افزایش داده و در کنار اسب، دست به سرقت از قطار، قمار خانه ها و بانک ها نیز زدند. در این زمان برادر آنها، بیل، نیز به آنها ملحق میشود. بیل شهروندی مورد احترام بود اما بدلیل داشتن رابطه با برادران قانون شکنش، تبدیل به فردی منفور بین مردم شده بود.

کشته شدن دالتون‌ها
در صبح 5 اکتبر 1892، سه برادر باب، گرت و امت به همراه  دو نفر دیگر به نام های «دیک برادول» و  «بیل پاورز» به قصد سرقت از دو بانک شهر کافی‌ویل (در ایالت کانزاس) وارد شهر می‌شوند، اما توسط مردم شناسایی شده و زمانی که از  بانک خارج میشوند، زیر رگبار گلوله های مردم قرار گرفته و همگی آنها بجز امت کشته میشوند.

امت که فقط زخمی شده بود به 14 سال زندان محکوم میشود ولی در سال 1907 مورد عفو قرار گرفته و آزاد میشود. بعد از آزادی از زندان دیگر به دنبال خلاف نمیرود. وی کاری تجاری را  در شهر لس آنجلس شروع میکند و تبدیل به یک تاجر میشود. در نهایت نیز در 13 ژوئیه 1937 برخلاف برادرانش، به مرگ طبیعی از دنیا رفت.


قبل از آخرین سرقت که منجر به کشته شدن دالتون ها شد، بیل به ایالت اکلاهاما بازمیگردد و عضو یک گروه گانگستری می‌شود، چندی بعد هم گروه گانگستری خودش را تشکیل میدهد؛ سرانجام هم در 8 ژوئن سال 1894 و هنگامی که با دختر کوچکش در حال بازی در مزرعه خودش بود، هدف تیراندازی کلانترها قرار گرفته و کشته میشود.


منبع:
دانشنامه ی بریتانیکا

به‌روز رسانی: 2 مرداد 1393 (محتوایی، نگارشی و املاء کلمه‌ها)