X
تبلیغات
رایتل


Big ben نام یک برج ساعت است که در لندن قرار دارد.

این ساعت بعد از اتوبوس های 2 طبقه ی قرمز رنگ یاساعت بیگ بن - Big Ben

تاکسی های مشکی لندن، یکی از بهترین

سمبل های شهر لندن محسوب میشود.

ساعتی بسیار دقیق... در شب و هنگامی که

چراغ هایش روشن میشوند این ساعت و برج بسیار زیبا و تماشایی میشود.


بیگ بن در ابتدا در این مکان واقع نبود، در آتش سوزی شب 16 اکتبر 1834 مکان اصلی ساعت به کلی نابود شد و برج جدید در مکان فعلی طراحی شد.
داستان نام این ساعت هم خیلی طولانی هست، درواقع نام این ساعت هیچ ربطی به خود ساعت ندارد و بیشتر به ناقوس آن اشاره میکند، احتمالاً بعضی از تاریخ نویسان برای زنده نگاه داشتن نام  Sir Benjamin Hall این نام را انتخاب کردند اما احتمال هایی میدهند که نام را از نام Benjamin Caunt که یک بوکسور سنگین وزن بریتانیایی هست گرفته باشند. البته به هر حال امروزه دیگر نام بیگ بن (Big ben )به کل ساعت اشاره میکند و تنها محدود به ناقوس نیست.

و اما ساعت این برج...
ساعت بیگ بن مشهور بخاطر دقتش است. طراحی ساعت بر عهده ی Edmund Beckett Denison و George Airy بوده است. بعد از طراحی، ساخت ساعت را به Edward John Dent که یک ساعت ساز بود سپردند. اما ایشون در سال 1853 فوت کردند، بعد از مرگ ساعت ساز اصلی، یکی از اقوام او به نام Frederick Dent ساخت ساعت را در سال 1854 تمام کرد.

صدای ناقوس این ساعت در جهان بسیار مشهور است، جالبه بدونید که شبکه ی BBC اولین بار در 31 دسامبر 1923 صدای این ناقوس را پخش کرد و هنوز که هنوزه شبکه ی BBC در ابتدای بعضی از اخبارها این صدا رو پخش میکند.


از دیگر وقایع میتوان به زمان جنگ دوم جهانی اشاره کرد، زمانی که آلمانی ها بمبی به این ناحیه پرتاب کردند که باعث خرابی مقداری از ساختمان پارلمان شد ولی آسیب زیادی به این برج نرسید و ساعت همچنان به کار خودش در اراعه ی ساعت دقیق ادامه داد.


با اینکه این برج جزو جاذبه های توریستی مهم شهر لندن محسوب میشود، برخلاف برج های دیگر، ورود به برج برای مردم آزاد نیست و توریست ها و افراد معمولی اجازه ی ورود ندارند دلیلش هم این است که چون این برج نزدیک پارلمان قرار دارد، بخاطر مسائل امنیتی این اجازه داده نمیشود. البته هر از چند گاهی رسانه هایی مانند رادیو و تلویزیون یا افراد مهم و مشهور اجازه ی ورود را پیدا میکنند.بیگ بن - Big Ben


داخل برج هم نه آسانسور وجود دارد نه پله برقی، در صورتی که بخواهید به بالای برج بروید باید 334 پله رو طی کنید!
به علت تغییراتی هم که بعد از چندین سال روی زمین های اطراف این برج به صورت طبیعی یا گاهاً غیر طبیعی صورت گرفت، این برج کمی تمایل به شمال غربی پیدا کرده است.


و حالا یک سری اطلاعات کلی از بیگ بن...

- سال 1916: در این سال یعنی در زمان جنگ جهانی اول به مدت 2 سال صدای ناقوس ها پخش نمیشد. همچنین چراغ ها در شب روشن نمی شدند تا خطر حمله ی آلمانی ها به برج کم شود.
- اول سپتامبر 1939: در این سال و در زمان جنگ دوم جهانی صدای ناقوس ها پخش میشد ولی چراغ ها همچنان خاموش میماند تا هواپیماهای آلمانی برج رو مورد حمله قرار ندهند.
- جشن سال نو 1962: ساعت بخاطر برف سنگین و یخزدگی کمی آرامتر کار میکرد. بخاطر همین زنگ سال نو در آن سال با 10 دقیقه تاخیر پخش شد.
- 27 می 2005: ساعت بخاطر گرمای زیاد شهر لندن، در ساعت 10:07 از کار باز ایستاد. البته بعد از چند دقیقه دوباره شروع به کار کرد ولی باز هم در ساعت 10:20 ولی اینبار به مدت 90 دقیقه از کار افتاد (بعد از این 90 دقیقه دوباره شروع به کار کرد)
- 29 اکتبر 2005: ماشین ساعت به مدت 23 ساعت از کار افتاد. این واقعه در 22 سال گذشته بی سابقه بود.
- 11 آگوست 2007: ساعت به مدت 6 هفته بخاطر نگهداری

و تعمیرات نگاه داشته شد. (عکس سمت چپ)

- ماه می 2009: این برج جشن 150 سالگی خود را جشن گرفت.
در آخر باید بدونید که در نظر سنجی ای که از 2000 نفر از مردم انجام شد نشون داد که این برج بهترین نشان و سمبل اختصاصی برای بریتانیاست.